CAMPUS WSA YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
Campus Slider

27 Ekim 2017 Konsolosluk Toplantısından Önemli Notlar

Değerli katılımcılarımız,

Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluk yetkilileri her yıl olduğu gibi bu yıl da bizlere kapılarını açtı!

27 Ekim 2017 günü, İstanbul Amerika Başkonsolosluğunda gerçekleşen toplantıya, CAMPUS Team olarak bizler de katılım gösterdik ve 2018 Work and Travel katılımcılarımız için çok önemli notlar aldık.

Başta, herkesin merakla beklediği vizelerin askıya alınması durumuna istinaden; konsoloslar bu krizin en kısa zamanda çözüleceği ve vize görüşmelerinin her yıl Mart ayında başladığı Work & Travel programının bu durumdan etkilenmeyeceği görüşünde hemfikirler. 

Toplantıda bahsedilen Work and Travel katılım koşullarını ve program hakkında edindiğimiz notları sizlere aktaracak olursak;

1- İstanbul Amerikan Başkonsolosluğunun açıkladığı, dünya çapındaki Work and Travel 2017 sezonu katılımcı sayısında  5000'in üzerinde öğrenci ile Türkiye ilk 3'te yer alıyor!

2- 5000 üzeri öğrenci gönderip, en fazla ülkesine geri dönüş oranı sağlayan katılımcı ülkelerden biri Türkiye!

3- Vize görüşmesi için İstanbul ABD Başkonsolosluğu veya Ankara ABD Büyükelçiliğinden birine, okulunuza lokasyon olarak yakınlığına göre randevunuz alınabilir.

4- Work and Travel program süresi 4 aydır. Yasal olarak çalışma süresi 15 Mayıs-1 Ekim tarihleri arasını kapsar. Katılımcılar okul kapanış ve başlangıç tarihlerine göre Üniversitelerinin Akademik Takvimlerini göz önüne alarak Amerika'da bulunabilirler.
1 Ekim'den sonra (yasal çalışma süreniz bittikten sonra) 1 aylık Grace Period dediğimiz Travel kısmı vardır, bu süreçte de katılımcılar 1 Kasım'a kadar en geç Amerika'da kalmaya hak kazanırlar. Katılımcılar Travel bölümünde de yine Üniversitelerinin Akademik Takvimini göz önüne alarak ayarlamalı ve en geç 1 Kasım'a kadar Türkiye'ye geri dönmeleri gerekmektedir.

5- Work and Travel vize görüşmeleri sadece İNGİLİZCE olarak yapılmaktadır.

6- Yabancı ülkede okuyan Türk Uyruklu öğrenciler, mümkün olduğunca kendi ülkelerinden yani Türkiye'den vize görüşmesini yapmalılar; aksi takdirde mevcut bulundukları ülkenin konsolosluk kurallları geçerli olacaktır.

7- Hazırlık sınıfı öğrencilerinin Akademik Not Ortalamaları (Transcript) olmadığı için, hazırlık sınıfında olan öğrencilerin vize görüşmesine kadar girmiş oldukları sınav ve quizlerinin bir dökümünü almaları gerekir. Not dökümünü mevcut bulundukları Yabancı Diller Yüksekokulundan almaları gerekmektedir, Öğrenci İşlerinden almamaları tavsiye edilir!

8- Work And Travel vize başvuruları Mart 2018'de başlayıp, Haziran ayının 2. haftasına kadar devam edecektir.

9- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde okuyan Türk öğrencileri hem Türkiye'den hem de Kıbrıs'tan vize başvurusu yapabilirler. Ama Amerika Konsolosluğu Güney Kıbrıs'ta bulunduğu için öğrencilerin vize görüşmesinde oraya gitmeleri gerekir ve o ülkenin kuralları geçerli olacağından Türkiye'den başvurmaları daha sağlıklı olacaktır ve konsolosluk yetkilileri tarafından da Türkiye'den başvurmaları tercih edilir.

10- Master öğrencileri vize görüşmesine giderken hem lisans Transcriptlerini hem de Y. Lisans Transcriptlerini vize memurlarına iletmeleri gerekir.

11- Vize Başvuru Formu olan DS 160 formu doldurulurken (Campus WSA bu formu sizin yerinize dolduracaktır) acil durumda size ulaşabileceğimiz kişinin adresi, telefonu ve e-mail adresi mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca Vize Başvuru Formunuz doldurulurken bize iletmiş olmanız gereken 5x5 Amerika vize fotoğrafının da belirlenen fotoğraf özelliklerinde olması gerekmektedir.

12- Vize görüşmesine gitmeden önce mutlaka konsolosluğun talep ettiği Anti Trafficking / Pamphlet dökümanını okumalısınız. Vize görüşmeniz öncesinde, CAMPUS Yurtdışı eğitim Danışmanlığı sizi bu konuda bilgilendirecek ve evraklarınızın kontrolünü yaparak sizi vize görüşmesine hazırlayacaktır. CAMPUS Team ekibi, sizleri vizede sorulabilecek olası sorulara hazırlayacak ve konu ile ilgili katılımcılarla bireysel İNGİLİZCE çalışması yapılacaktır.

13- Work and Travel'a kimlerin katılıp kimlerin katılmayacağı ile ilgili notlar ise şu şekilde; 

• Work and Travel'a Kimler Katılabilir?

- Dört yıllık eğitim veren üniversitelerde eğitim gören öğrenciler (Mezuniyet durumunda olan son sınıf öğrencileri de bir kaç farklı kritere bakılarak Work and Travel programına katılabilirler! Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. )

- 2 yıllık önlisans programı okuyan ve 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı olan öğrenciler de programa katılabilirler!

- 18-28 yaş arasında olan ve yukarıdaki şartları sağlayan üniversite öğrencileri

- Yukarıda belirtilen yaş sınırına uygun olan Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri (Tez döneminde olan öğrenciler hariç.)

- Açıköğretim Fakültesi'nin 4 yıllık kampüste eğitim veren programlarına devam eden öğrenciler

- Yukarıda belirtilen kriterlere uyan, Türkiye'de okumakta olan yabancı uyrkulu öğrenciler (Türkiye’de 1 eğitim yılını tamamladıktan sonra, 2.yıllarından itibaren katılabilirler.)

- Not ortalaması 2.00’nin altında olan öğrenciler katılım durumunuz için lütfen CAMPUS WSA Danışmanlarımız ile iletişime geçin.

• Work and Travel Programına Kimler Katılamaz?

- Açıköğretim Fakültesi'nde uzaktan eğitim gören öğrenciler

- Vize başvurusu yaptığı dönemde okula kayıtlı olmasına rağmen ders kayıdı yaptırmamış ve aktif olarak ders almayanlar. Ayrıca; tez aşamasındaki lisansüstü öğrencileri okul içerisinde aktif olarak ders almadıkları için Work and Travel Programına katılamazlar.

- 2 yıllık önlisans eğitimi alan ve 4 yıllık lisans bölümüne geçiş hakkı olmayan öğrenciler

- İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler. (İngilizce seviyenizin belirlemesi için lütfen CAMPUS WSA Danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.)

Work and Travel vize başvurusu veya program ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

  Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

  - Size nasıl yardımcı olabilirim?

  Konuşmaya Katıl
  Danışman Köşesi
  HÜLYA KARAKAYAHÜLYA KARAKAYA
  Work and Travel Programının Avantajları

  Günümüz şartlarını göz önüne alırsak, ikinci hatta üçüncü bir yabancı dil, iletişim becerisi, yeni ve değişken kültürlere açık olmanın her geçen gün daha da önem kazandığını göz ardı edemeyiz. Tam da bu noktada, Work and Travel Programı üniversite öğrencilerinin değerlendirebileceği hem kolay hem de eğlenceli bir fırsattır.

  Devamı
  Tüm Makaleler

   
  #
  Tamam