CAMPUS WSA YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Eğitiminize Yatırım, Geleceğinize Yatırımdır! Invest in YOURSELF, Invest in Your FUTURE
Campus Slider

İş Yerleştirme Süreci

Work and Travel Programının en önemli aşaması Work and Travel iş yerleştirme sürecidir! Work and Travel katılımcısının yaz ayları boyunca hemen her gün çalışacağı işvereni ve pozisyonu seçeceği aşamadır. Peki iş yerleştirme süreci nasıl işler?

Work and Travel Programında İşe Nasıl Yerleşeceğim?

Work and Travel katılımcılarına sunulan iş seçenekleri temsilciliğini ve aracılık hizmetini üstlendiğimiz sponsorlarımızın portföyündeki veya CAMPUS'un direkt iletişimde olduğu işverenlerden oluşur. CAMPUS'e başvurup kesin kayıt işlemlerine başlamaya karar veren katılımcıların programa kabul edilmesi için CAMPUS Work and Travel danışmanları tarafından sözlü olarak ofisteyse yüz yüze, şehir dışındaysa skype veya telefon görüşmesi yoluyla İngilizce mülakat yapılır. Böylelikle öğrencinin İngilizce seviyesinin herhangi bir işe yerleşmeye, vize alabilmeye, Amerika'da program süresince günlük işlerini halledip çalışabilmeye yeterli olup olmadığı test edilir. Öğrenci yeterli İngilizce dil seviyesi dışındaki Work and Travel Programına katılım koşullarını sağlıyorsa kesin kayıt başvuru ve işlemlerine başlanılır.

CAMPUS Work and Travel danışmanları nokta atışı iş sunumu yapabilmek için kayıt aşamasındaki öğrenciden şu bilgileri de alır:

 • Kendisine sunulmasını istemediği işler nelerdir? Ne tarz işlerde çalışmak istiyor?
  • Öğrencinin çalışmak istemediği bir işi kendisine sunmamak için istekleri alınır. Housekeeper olarak çalışmak istemeyen bir öğrenciye tekrar tekrar houskeeper işini sunmamamız gereklidir. CAMPUS öğrencinin içine sinecek bir işverende ve pozisyonda çalışması gerektiğne inanıp tüm operasyonunu bu kritere göre kurgular.
 • Amerika'da çalışmaya başlayabileceği en erken tarih 
  • Programa başlangıç tarihleri işverene göre değişiklik göstermektedir. Kimi işveren Haziran 1-15 tarihleri arasında öğrencinin Amerika'da işe başlamasını isterken, bir başka işveren Haziran 10-25 tarihleri arasında öğrencileri istiyor olabilir.
 • Amerika'da işi bırakmak isteyebileceği en erken ve en geç tarihler
  • Her işverenin iş sözleşmesinde işin en erken bitiş ve en geç bitiş tarihleri vardır. Öğrenciler bu tarihler arasında işi bırakabilirler. 
 • Öğrenci programa tek başına mı yoksa grup olarak mı katılıyor?
  • Programa grup olarak katılıyorsa ve tüm grup elemanları aynı işverende çalışmak istiyorsa gelen iş seçeneklerindeki kontenjana göre iş sunumu yapılır. Örneğin Wilderness Golf Resort and Water Park isimli işverenden 3 kişilik kontenjan gelmiş olsun. Bu durumda 4 kişilik bir gruba bu iş sunulamaz. 
  • Grup olarak programa katılandaki öğrencilerin cinsiyet dağılımı da başka önemli kriterdir. Örneğin 5 kişilik bir grupta 2 erkek 3 kız öğrenci varsa ve o hafta gelen bir iş seçeneğinde sadece erkek öğrenci isteniyorsa, o zaman bu iş bu gruba sunulamaz.

Öğrenciye iş sunumu yapılabilmesi için yukarıdaki tüm bilgiler alınmış olmalıdır. Ayrıca iş sunumu yapılabilmesi için öğrencinin MY-WAT sistemindeki Online CV'yi doldurmuş, Video CV linkini de CAMPUS'e iletmiş olması gereklidir. Çünkü iş sunumu yapılabilmesi için öğrencinin CV'sinin sponsorlara ve işverenlere iletilmiş olması gereklidir. 

Yukarıdaki kriterlere göre öğrenciye işler sunulmaya başlanır. İş sunumları ve iş yerleştirmesi 3 farklı şekilde gerçekleştirilir. Öğrenci bu opsiyonlardan herhangi birini veya hepsini deneyerek işini seçer ve vize aşamasına geçmiş olur. Bunlar:

1- Öğrenciye Özel İş Sunumu:

CAMPUS öğrenciye özel olarak kendisine gelen iş seçeneklerinden yukarıdak bahsetmiş olduğumuz kriterlere göre iş sunumunda bulunur. Öğrenciye iş detayları iletilir ve kendisine araştırma yapmak ve düşünmek için 1-2 gün süre verir. Bu süre içerisinde sunulan işte daha önceden çalışmış eski katılımcımız varsa kendisiyle görüşme ayarlanmasında yardımcı olunur. Öğrenci işle ilgili kesin kararını CAMPUS' bildirir. Kararı olumsuz ise kendisine başka iş seçeneği sunulur. Olumlu ise; işveren Skype mülakatı yapmak istiyorsa skype görüşmesi organize edilir. Skype görüşmesi öncesi öğrenci danışmaıyla beraber bu skype görüşmesi için hazırlık yapar. Skype mülakatını geçemeyen öğrenciye başka iş sunulur. Mülakatı geçmişse, danışmanı kendisini MY-WAT'ta vize aşamasına geçirir ve öğrenci artık işini seçmiş, vize başvurusuna hazırlanıyor olur. 


2- Skype İş Fuarları/Skype Hiring Events

CAMPUS ve sponsor kuruluşların düzenlediği Skype İş Fuarları için Skype mülakatlarının yapılacağı gün ve ay öncesinde belli olur. Skype üzerinden iş görüşmesi yapacak işlerin detayları ve Skype mülakat tarihi öğrencilere iletilir. İşleri beğenen ve mülakata katılmak isteyen öğrenciler mülakat günü Skype üzerinden işverenle görüşür. Genellikle görüşmeden sonraki birkaç gün içerisinde mülakatı geçenlerin isimleri CAMPUS'e iletilmiş olur. Mülakatı geçen öğrencilerin iş yerleştirmeleri yapılmış olur ve vize başvurusu hazırlık aşamasına geçerler. Mülakatı geçemeyen öğrencilere başka iş seçenekleri sunulmaya devam edilir.

İlgili Link: Skype Mülakat Örnekleri


3- İş Fuarları - Hiring Fairs/Recruitment Fairs/Job Fairs

Amerika’daki şirketlerin İnsan Kaynakları görevlileri her yıl Ocak-Şubat aylarında Türkiye'ye gelerek CAMPUS ve ilgili Sponsor Kurluluş ortaklığında organize edilen iş fuarlarına katılırlar. Böylelikle CAMPUS Work and Travel programına kayıtlı öğrenciler de iş fuarına katılarak işverenlerle yüz yüze tanışma imkânı elde edip akıllarındaki soruların cevaplarını ill ağızdan öğrenirler. İş fuarı öncesinde CAMPUS tarafından öğrencilere fuara katıacak tüm işverenlerin sunduğu işlerin ve pozisyon detaylarının bilgisi iletilmiş olur. Özellikle, arkadaş grubu olarak gitmeyi planlayan öğrencilere iş fuarlarını ve tarihlerini takip etmelerini tavsiye ederiz. Fuar günü öğrencinin işe alınıp alınmadığı belli olur. İşini fuarda seçmiş olan öğrenciler vize aşamasına geçerler. Fuarda işini seçememiş veya işveren mülakatını geçememiş, işverenle anlaşma sağlayamamış öğrencilere başka işler sunulmaya devam edilir.

İlgili Link: Campus Work and Travel İş Fuarları

 

Canlı DestekÇEVRİM DIŞI

- Size nasıl yardımcı olabilirim?

Konuşmaya Katıl
Danışman Köşesi
DENİZ SAVAŞDENİZ SAVAŞ
Eski Katılımcı/Yeni Danışman Gözünden Work and Travel Deneyimi ve Şehir Dışından Programa Kayıt

Campus ile Work&Travel programına katıldıktan sonra 2015 yılında yolum tekrar Campus ile kesişti ve burada çalışmaya başladım...

Devamı
TÜLAY AYKUTELİTÜLAY AYKUTELİ
Neden Work and Travel?

Hepimizin bildiği gibi Work and Travel Amerika’nın başlattığı bir kültürel değişim programı. Bu program sayesinde hem Amerika’ya gitme olanağı kazanmış hem de biraz para kazanıp eğlenmiş oluyorsunuz...

Devamı
Tüm Makaleler

KATILIMCILARIN GÖZÜNDEN

Ceyda Ö.
Ceyda Ö. Work and Travel (WAT)
Her sey yolunda iyiyim bir sorun yok guzel gidiyor su an icin :)
Devamı
İdil T.
İdil T. Work and Travel (WAT)
"Kaldigim yer cok ama cok guzel sessiz sakin bir yer ama san francisco'ya 1 saat uzaklikta bir mesafedeyim ve bu beni gercekten olduruyor; cunku devamli orada bulunmak istiyorum :("
Devamı
 
#
Tamam